Ziemia Kłodzka obfituje w uzdrowiska, które wyróżniają się wyjątkowymi walorami zdrowotnymi, naturalnymi surowcami leczniczymi oraz wypoczynkowym charakterem regionu.
Ośrodki skupione na stosunkowo niewielkiej przestrzeni umożliwiają zwiedzanie i odkrywanie tego obszaru Polski, dbając jednocześnie o dobre samopoczucie i kondycję zdrowotną kuracjuszy. Bo czego nie kupisz za żadne pieniądze, a jest warte inwestycji? Zdrowia!
Ślachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz
– któż z nas nie słyszał nigdy fraszki Na zdrowie?
Słowa Jana Kochanowskiego przypominają, jak bezcenną wartością są sprawność i witalność. W poszukiwaniu miejsc, które mogą przywrócić równowagę i dobre samopoczucie, wiele osób zwraca się ku uzdrowiskom. Wśród nich szczególne miejsce zajmują najpopularniejsze w Polsce Uzdrowiska Kłodzkie, znane z bogactwa naturalnych zasobów leczniczych i wielowiekowej tradycji. Zanurzone w malowniczych krajobrazach Ziemi Kłodzkiej oferują nie tylko korzyści zdrowotne, ale również możliwość odpoczynku i regeneracji w harmonii z naturą.
1. Kudowa-Zdrój: aktywny wypoczynek w trosce o serce
Malowniczo położone miasto, w pobliżu Parku Narodowego Gór Stołowych oraz granicy polsko-czeskiej, już pod koniec XVI wieku zasłynęło z wód leczniczych. Największy rozwój w dziejach Kudowy-Zdroju nastąpił w okresie międzywojennym, kiedy to powstał Dom Zdrojowy oraz pijalnia wód. Do dziś uzdrowisko odwiedzają osoby mające problemy z sercem, naczyniami krwionośnymi i nadciśnieniem, a lecznictwo opiera się właśnie na wodach pozyskiwanych ze źródeł mineralnych.
Turystyczny potencjał drzemiący w okolicach Kudowy-Zdrój odkryjemy, wybierając się do pobliskiego Karłowa. To właśnie tam, pośród Gór Stołowych, wdrapiemy się na Szczeliniec Wielki (najwyższy szczyt), Błędne Skały czy Skalne Grzyby – formacje skalne, które przez miliony lat kształtowała natura. Stamtąd blisko również do Czech, gdzie czeka na nas Skalne Miasto, urokliwe Adrspach czy Ścieżka w Obłokach – Sky Walk na wysokości 1116 m n.p.m. w resorcie Dolni Morava.
2. Duszniki-Zdrój: alpejski mikroklimat na wyłączność
Popularne uzdrowisko i ośrodek narciarski, z jedną z największych stacji w Polsce – Zieleniec Sport Arena. Turyści przybywający do Dusznik-Zdroju niemal przez cały rok doceniają wodę głębinową ze stwierdzonymi właściwościami uzdrowiskowymi, która znakomicie wpływa na drogi oddechowe, stawy, układ pokarmowy i krążenia.
Warty wyróżnienia jest również sam Zieleniec będący częścią Dusznik-Zdroju. Położony pomiędzy szczytami Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich na wysokości 960 m n.p.m. cechuje się unikatowym, zbliżonym do alpejskiego mikroklimatem. Wiąże się on ze specyficznym układem ciśnieniowym mas powietrza – dzięki niemu ludzki organizm produkuje zwiększoną liczbę czerwonych krwinek, co wpływa na lepsze samopoczucie człowieka oraz pozwala ciału szybciej się regenerować i efektywniej wypoczywać.
A w Dusznikach-Zdroju moda na sport i aktywność fizyczną rozkwita… o każdej porze roku. Sezon narciarski może trwać nawet do 150 dni, a tuż obok turystyki pieszej wiosną, latem i jesienią w sercu uzdrowiska niezwykle dynamicznie rozkwita turystyka rowerowa. Na przyjezdnych czekają:
- Family Bike Park Zieleniec – 5 tras o łącznej długości 9 km o zróżnicowanym stopniu trudności.
- Singletrack Glacensis – 23 pętle o łącznej długości 260 km.
- Trasy szosowe – 1640 km² Ziemi Kłodzkiej w zasięgu Twojego wzroku.
- Trasy MTB – pasma Gór Orlickich i Bystrzyckich u Twoich stóp!
3. Polanica-Zdrój: błyszcząca perła polskich uzdrowisk
Na jej niepowtarzalny urok składają się: unikatowe krajobrazy, historyczna architektura, wyjątkowy klimat oraz walory lecznicze. Kuracjuszy do Polanicy-Zdroju przyciągają szczawy – źródła wody nasyconej dwutlenkiem węgla, którą stosuje się do kuracji pitnej lub kąpieli kwasowo-węglowych. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób kardiologicznych i nadciśnienia, chorób naczyń obwodowych, układu trawienia oraz górnych dróg oddechowych.
Swoją oazę odnajdą tu miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu oraz entuzjaści przygód. Do ich dyspozycji pozostają wycieczki po górskich szlakach oraz zapierające dech w piersiach panoramy z punktów widokowych zlokalizowanych na szczytach. Na spacer poleca się również Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych, gdzie zasmakować można wody z ujęcia Wielka Pieniawa. Woda tryska ze źródeł dzięki własnemu ciśnieniu, bez potrzeby używania jakichkolwiek pomp. Wykorzystywana jest tu od ponad 110 lat.
4. Lądek-Zdrój: najstarsze uzdrowisko w Polsce
Wiele dowodów świadczy o tym, iż kąpiele odbywały się tutaj już w 1241 roku. To właśnie w Lądku-Zdroju leczyły się sławne osobistości: cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, królowie pruscy, Goethe, a nawet John Quincy Adams – prezydent Stanów Zjednoczonych. Obecnie do uzdrowiska najczęściej przybywają kuracjusze cierpiący na problemy z chorobami reumatologicznymi, ortopedyczno-urazowymi, bólami kręgosłupa i nerwobólami.
Jedną z największych atrakcji Lądku-Zdroju jest przepiękny Park Zdrojowy im. Jana Pawła II z fontanną zdrojową i Zakładem Przyrodoleczniczym Wojciech, wybudowanym bezpośrednio nad bijącym do dziś gorącym źródłem wody mineralnej. Warto wiedzieć, że lądeckie wody przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, wypłukują metale ciężkie i przyśpieszają zrastanie się kości.
5. Długopole-Zdrój: kameralność na wagę złota
Położone z dala od miejskiego zgiełku, w zacisznej i malowniczej dolinie o zalesionych zboczach, u stóp Gór Bystrzyckich. Czystość górskiego powietrza w tym jakże kameralnym, sudeckim uzdrowisku wpływa korzystnie na układ krążenia, drogi oddechowe i schorzenia reumatologiczne. Warunki krajobrazowe Długopola-Zdroju oraz górzyste ukształtowanie terenu zachęcają do spacerów na świeżym powietrzu oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. Dodatkową zaletą miejscowości jest jej usytuowanie, które zapewnia dobre połączenia drogowe i kolejowe z terenem całego kraju, a także Czechami i Austrią.
Zieleniec to najwyżej położona osada górska w otoczeniu 5-ciu Uzdrowisk Kłodzkich
Przyciąga coraz więcej turystów spragnionych alpejskiego mikroklimatu, wód głębinowych ze stwierdzonymi właściwościami leczniczymi oraz aktywności na świeżym powietrzu, które rewelacyjnie wpływają na nasze samopoczucie.
Chcesz zainwestować w turystykę uzdrowiskową i zdrowie?
Dowiedz się więcej o nieruchomościach powstających w samym sercu strefy uzdrowiskowej Kotliny Kłodzkiej!