Ceny nieruchomości wakacyjnych w miejscowościach turystycznych ponownie wzrosły. W artykule opublikowanym przez Strefę Biznesu czytamy: chcesz kupić dom lub mieszkanie w miejscowości turystycznej? Ceny idą w górę dużo szybciej niż w Warszawie czy Krakowie! Według danych serwisu Otodom, domy w mniej lub bardziej popularnych regionach wypoczynkowych są droższe nawet o połowę, a liczba dostępnych ofert jest coraz mniejsza.
Analitycy Otodom przewidują, że to miejscowości mniej do tej pory znane będą na topie w kolejnych latach. Pokazują to też dane – najtańsze obecnie mieszkania to te w największych miejscowościach turystycznych (jak Szczecin, Gdynia czy Gdańsk).
– Na podstawie danych możemy wnioskować, że to właśnie dotychczas mniej popularne miejscowości zyskują na znaczeniu – mówi Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom dla Strefy Biznesu.
Źródło: www.strefabiznesu.pl, dane Otodom, lipiec 2022 r.
Turystyczna miejscowość to miejsce idealne na inwestycję w nieruchomości. Nad morzem trwa w najlepsze cenowe szaleństwo, a regiony górskie nie pozostają w tyle – silny wzrost cen zaobserwować można w Szklarskiej Porębie (o 37% r/r), Wiśle (27% r/r) czy Zakopanem (25% r/r). W najbardziej znanych i popularnych kurortach stawki za m2 apartamentu wakacyjnego również sporo podrożały – w miejscowościach takich jak Karpacz, Bukowina, Dziwnówek, Niechorze czy Międzyzdroje aż o 10-15%.
Śmiało można postawić tezę, iż inwestycje w kurortach dopiero nabierają tempa, a obserwując wciąż rosnącą inflację – taniej raczej nie będzie.
KOMENTARZ INWESTORA
Bartosz Mazurek
Ostoya Capital S.A.
Rosnącą popularność mniej znanych regionów turystycznych zaobserwowaliśmy już jakiś czas temu, redagując artykuł ekspercki dotyczący nowych trendów w turystyce i rekreacji.
Umacnianie zeszłorocznych turystycznych trendów wciąż trwa
W 2021 roku to właśnie w regionach mniej popularnych można było spotkać prawdziwe tłumy. Polacy korzystali też z doskonale rozwiniętej bazy noclegowej – największym zainteresowaniem cieszyły się kwatery i pokoje, domki (25,7%) oraz apartamenty. Dewiza podróżowania brzmiała krócej, ale częściej – dwutygodniowe urlopy ustąpiły miejsca krótszym, ale znacznie częstszym wycieczkom.
W tegorocznym sezonie wakacyjnym w dalszym ciągu widzimy umacnianie się trendu skracania planowanego urlopu. Jedna czwarta rodaków udała się na tygodniowe wczasy, a jedynie 3% turystów zdecydowało się na dwutygodniowy wypoczynek. Jak widać, zainteresowanie wyjątkowymi i nietuzinkowymi miejscami wypoczynku stale rośnie, o czym świadczy chociażby rosnąca popularność platformy Slowhop.pl. To właśnie ona zrzesza klientów poszukujących klimatycznych noclegów w dobrym, unikatowym stylu.
Chęć na odkrywanie tego, co wyjątkowe i bliskie naszego miejsca zamieszkania
Wakacje 2022 udowodniły, że nie musimy udawać się w podróż na drugi koniec świata, by zachwycić się tym, co nas otacza. Obserwujemy modę na odkrywanie zakątków znajdujących się blisko naszego miejsca zamieszkania, np. urokliwe jezioro kilkadziesiąt kilometrów za miastem, pobliskie parki narodowe i krajobrazowe z bogatą przyrodą czy wyjątkowe regiony górskie, do których podróż zajmie nie dłużej niż 3 godziny.
Domy i apartamenty Second Home oraz nieruchomości wakacyjne – inwestycje nabierają tempa
W tym roku już blisko 40% Polaków udających się na wakacje wynajmowało domki. Ogromny wzrost cen r/r apartamentów wakacyjnych i nieruchomości Second Home pokazuje, że rynek ten dynamicznie się rozwija i ma przed sobą ogromny potencjał podobnych zwyżek przez kolejne lata.
Artykuł ekspercki o nowych trendach w turystyce i rekreacji przeczytasz tutaj:
Przeczytaj
Artykuł Strefy Biznesu dostępny tutaj: