07 maja 2026

Build-to-Suit (BTS)

Co to jest Build-to-Suit (BTS)?

Build-to-Suit (BTS) to model realizacji nieruchomości, w którym obiekt jest projektowany i budowany pod potrzeby konkretnego użytkownika końcowego lub najemcy. W praktyce oznacza to dopasowanie parametrów inwestycji do wymagań operacyjnych, biznesowych i lokalizacyjnych przyszłego odbiorcy – od standardu technicznego, przez układ funkcjonalny, po dostęp do infrastruktury i otoczenia. Model BTS jest szeroko stosowany w segmencie magazynowym, przemysłowym, logistycznym, biurowym, a coraz częściej także w wybranych projektach mieszkaniowych i aparthotelowych.

W kontekście land development i inwestycji w grunty BTS ma szczególne znaczenie, ponieważ już na etapie wyboru działki analizuje się kryteria decydujące o powodzeniu projektu. Należą do nich między innymi dostęp do dróg publicznych, możliwość przyłączenia prądu, potencjał instalacji fotowoltaiki, jakość łączy telekomunikacyjnych, bliskość miasta, warunki gruntowo-wodne, otoczenie przyrodnicze, czyste powietrze czy walory premium, takie jak widoki i dostęp do sportu, rekreacji lub akwenów wodnych. Dla dewelopera gruntowego BTS jest narzędziem ograniczania ryzyka komercjalizacji i budowania wartości gruntu poprzez precyzyjne dopasowanie inwestycji do popytu.

Jakie są główne cele Build-to-Suit (BTS)?

Model BTS służy przede wszystkim temu, aby nieruchomość odpowiadała rzeczywistym potrzebom konkretnego użytkownika, a nie wyłącznie standardom rynkowym. Dzięki temu inwestycja może szybciej osiągać zakładane parametry biznesowe i lepiej chronić kapitał.

Do najważniejszych celów Build-to-Suit (BTS) należą:

  • maksymalne dopasowanie nieruchomości do profilu działalności najemcy lub inwestora,
  • optymalizacja kosztów operacyjnych dzięki odpowiedniej skali, technologii i lokalizacji,
  • skrócenie czasu wejścia użytkownika do gotowego obiektu,
  • zwiększenie bezpieczeństwa inwestycji przez oparcie projektu na potwierdzonym popycie,
  • podniesienie wartości gruntu i gotowej nieruchomości poprzez świadome zarządzanie projektem inwestycyjnym.

Jakie są korzyści Build-to-Suit (BTS)?

Największą zaletą BTS jest przewidywalność. Jeżeli inwestycja powstaje dla konkretnego odbiorcy, maleje ryzyko budowy produktu niedopasowanego do rynku. To ważne zarówno dla dużych inwestycji deweloperskich, jak i dla projektów z obszaru sprzedaży gruntów, apartamentów inwestycyjnych czy zabudowy premium.

Kluczowe korzyści tego modelu to:

  • wyższa efektywność wykorzystania gruntu,
  • większa atrakcyjność inwestycji dla banków, funduszy i partnerów kapitałowych,
  • możliwość uwzględnienia przewag lokalizacji, takich jak czyste powietrze, widoki premium, bliskość miasta czy dostęp do akwenów wodnych,
  • lepsze planowanie infrastruktury, w tym przyłączy energetycznych, rozwiązań OZE i szybkiego internetu,
  • potencjał uzyskania stabilnych przepływów pieniężnych w przypadku długoterminowego najmu lub sprzedaży produktu premium.

Z perspektywy inwestora BTS może zwiększać odporność projektu na wahania rynkowe. Dobrze wybrana lokalizacja i właściwe parametry techniczne wpływają na trwałość popytu, a to ma bezpośrednie znaczenie dla wyceny nieruchomości i strategii wyjścia z inwestycji.

Jakie są wyzwania i ryzyka Build-to-Suit (BTS)?

Mimo licznych zalet model BTS wymaga bardzo precyzyjnego przygotowania. Błędy popełnione na etapie zakupu gruntu, analizy lokalizacji lub ustaleń z przyszłym użytkownikiem mogą generować wysokie koszty i opóźnienia.

Najczęstsze wyzwania i ryzyka obejmują:

  • niewłaściwą ocenę potencjału działki, w tym dostępu do dróg publicznych i mediów,
  • problemy formalne związane z planem miejscowym, warunkami zabudowy lub środowiskiem,
  • ryzyko techniczne wynikające z warunków geologicznych i poziomu wód gruntowych,
  • zmiany oczekiwań najemcy lub inwestora w trakcie procesu projektowego,
  • wzrost kosztów budowy, finansowania i wykonawstwa.

W projektach premium dodatkowym wyzwaniem jest zachowanie równowagi między atrakcyjnością miejsca a racjonalnością ekonomiczną. Widoki, bliskość natury, sport i rekreacja czy dostęp do wody podnoszą wartość nieruchomości, ale jednocześnie mogą zwiększać wymagania środowiskowe, techniczne i formalne.

Jakie są regulacje prawne Build-to-Suit (BTS)?

Build-to-Suit (BTS) nie jest odrębną instytucją prawną, lecz modelem realizacji inwestycji, dlatego podlega ogólnym przepisom dotyczącym obrotu nieruchomościami, procesu budowlanego i zagospodarowania przestrzennego. Kluczowe znaczenie mają tutaj zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy, przepisy Prawa budowlanego, regulacje środowiskowe oraz warunki przyłączenia mediów.

W praktyce należy zweryfikować przede wszystkim:

  • stan prawny nieruchomości i sposób dostępu do drogi publicznej,
  • przeznaczenie działki oraz dopuszczalne parametry zabudowy,
  • możliwość uzyskania przyłączy, w tym energii elektrycznej i sieci telekomunikacyjnej,
  • uwarunkowania wynikające z ochrony środowiska, gospodarki wodnej i obszarów chronionych,
  • zasady zawierania umów najmu, przednajmu, umów deweloperskich lub umów sprzedaży w zależności od typu projektu.

Dla bezpieczeństwa kapitału istotne jest także właściwe uregulowanie odpowiedzialności stron w umowie BTS, w tym terminów, standardu wykonania, zasad odbioru obiektu oraz konsekwencji zmian projektowych.

Jakie są przykłady Build-to-Suit (BTS)?

Model BTS może mieć różne zastosowania w zależności od rodzaju nieruchomości i strategii inwestycyjnej. Najczęściej kojarzy się z halami logistycznymi i zakładami produkcyjnymi, ale sprawdza się także w segmencie obiektów usługowych oraz wybranych projektów mieszkaniowych i wypoczynkowych.

Przykładowe realizacje Build-to-Suit (BTS) to:

  • centrum logistyczne budowane przy trasie szybkiego ruchu dla konkretnego operatora,
  • zakład produkcyjny projektowany pod wymagania technologiczne jednej firmy,
  • biurowiec lub siedziba firmy tworzona zgodnie z określonym standardem najemcy,
  • kameralny projekt apartamentów inwestycyjnych w lokalizacji premium, przygotowany pod potrzeby konkretnej grupy odbiorców,
  • kompleks wypoczynkowy lub rezydencjalny na gruncie o wysokich walorach krajobrazowych, z naciskiem na czyste powietrze, dostęp do rekreacji, szybki internet i energooszczędne rozwiązania.

W takich projektach sukces zależy od połączenia dobrze dobranego gruntu z trafną oceną popytu. To właśnie dlatego BTS jest ściśle związany z profesjonalnym land development i świadomym zarządzaniem projektem inwestycyjnym.

Zobacz też

Bartosz Mazurek

E-mail: bartosz.mazurek@ostoyacapital.pl

Specjalizuję się w rynku nieruchomości gruntowych i rekreacyjnych, koncentrując się na unikatowych enklawach ziemskich o wyjątkowych walorach widokowych, zgodnie z zasadą „One Milion Dolar View”. Łączę pasję do inwestowania w ziemię z wizją rozwoju nowoczesnych nieruchomości premium, domów i apartamentów wakacyjnych typu Second Home. Analizuję trendy demograficzne i gospodarcze, wierząc, że lata 2021–2030 to czas trwałej hossy na rynku nieruchomości rekreacyjnych i second home. Interesuję się land developement, nieruchomości apartamentowe oraz nowymi technologiami stosowanymi w nieruchomościach.

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.